I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Piotrowicz Marianna Grażyna | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2017-11-01
Przyjaźń polsko-estońska trwa
W dniach 16-21 października uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida po raz kolejny odwiedzili estońską szkołę Jüri Gymnasium. Galeria zdjęć
16 października, nasza 14 - osobowa grupa wraz z 2 paniami opiekunkami - p. Grażyną Piotrowicz i p. Agnieszką Banaszek - wyruszyła w długą drogę do Estonii. Spędziliśmy ją na wspólnych i długich rozmowach. W końcu, po ok. 14 godzinach jazdy, dotarliśmy do celu - Jüri. Na miejscu czekali na nas nasi estońscy przyjaciele, którzy ciepło nas przywitali i zabrali do domów, gdzie mogliśmy odpocząć.
Następny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w fabryce czekolady - Kalev, gdzie poznaliśmy tajniki wyrobów estońskich smakołyków. Kolejnym punktem programu było przywitanie, podczas którego obie strony wymiany przedstawiły prezencje dotyczące swoich krajów i szkół. Następnie zobaczyliśmy najciekawsze zakątki Jüri Gymnasium, m.in. bogato wyposażoną siłownię, 3 sale koncertowe, 3 sale gimnastyczne i 2 nowoczesne stołówki. Wtorkowy plan zwiedzania zakończyliśmy wizytą w miejscowym luterańskim kościele, gdzie zobaczyliśmy oryginalny pierwszy przekład Biblii na j. estoński. Wieczorem nasi gospodarze zabrali nas na "laser games" do Tallina .
Środa była bardzo aktywnym dniem. Wspólnie wybraliśmy się na wycieczkę do średniowiecznej twierdzy Rakvere, gdzie po krótkiej prezentacji stosowanych w tamtych czasach tortur, odbyliśmy podróż przez lochy stylizowane na piekło „przeszliśmy przez prawdziwe piekło”. Niektórzy z nas mogli nauczyć się przyrządzać mikstury alchemiczne. Następnie urządziliśmy sobie krótką sesję zdjęciową na dworku Sagadi, po czym udaliśmy się na spacer przez torfowisko Viru. Atrakcją wieczoru był integracyjny piknik u dziadka Andry - jednej z uczestniczek wymiany.
W czwartek, po lekcji j. hiszpańskiego i nauce gry w szachy, udaliśmy się do stolicy - Tallina. Zobaczyliśmy tam wieżę telewizyjną (najwyższy budynek w Estonii), arenę festiwalową, Pałac Prezydencki oraz Stare Miasto, gdzie mieliśmy czas wolny na zakup pamiątek i dalsze zwiedzanie według uznania.
Ostatni wspólny dzień spędziliśmy uczestnicząc w lekcjach plastyki i j. rosyjskiego, a także wzięliśmy udział w uroczystości związanej z 37. urodzinami Jüri Gymnasium. Na koniec odbyły się zajęcia taneczne, w trakcie których poznaliśmy tradycyjne estońskie tańce. Wieczorem gospodarze zorganizowali pożegnalną imprezę, która jeszcze bardziej zbliżyła nas do siebie.
W sobotę wyruszyliśmy w drogę powrotną, a moment pożegnania był niezwykle wzruszający.
Wymiana polsko-estońska była niezwykłym doświadczeniem, które na bardzo długo pozostanie w naszej pamięci. Jesteśmy wdzięczni, że mieliśmy możliwość zwiedzić Estonię i nawiązać nowe przyjaźnie.

Wioleta Stopka i Weronika Wiśniewska IIa
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.