I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Sierzan Beata | Kategoria: Szkolny Klub Przedsiębiorczości | Data: 2018-05-11
Spacer wśród milionów
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości grupa uczniów: Karolina Kostrzewa, Dominika Jagielska, Daniel Wiśniewski, Piotr Gorczyński, Karol Urbaniak, odwiedziła Narodowy Bank Polski oraz Centrum Pieniądza. Galeria zdjęć
Zostaliśmy przywitani przez koordynatora Artura Kowalika, który już na wstępie pokazał nam oryginalne medale naszych olimpijczyków oraz maskotki olimpijskie. Następnie zaprowadził nas do sali, gdzie poznaliśmy Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP Pani Ewę Waszkiewicz, która powiedziała nam o zadaniach i funkcji NBP oraz o bezpieczeństwie w bankowości internetowej.
Kiedy uzyskaliśmy już odpowiednią wiedzę poszliśmy do Centrum Pieniądza, gdzie zgłębialiśmy historię monet i banknotów, proces projektowania, tworzenia oraz nieudane próby podrabiania ich. Podczas tej wizyty, mieliśmy możliwość trzymania w dłoni ponad 12 kilogramowej sztaby złota, wartej 2 miliony, co było jedną z większych atrakcji.
Koordynator DP Pani Ilona Belta - zaprowadziła nas do sortowni, miejsca, gdzie oddzielano nadające się do powtórnego obiegu pieniądze. Wbrew pozorom nie jest to łatwa praca. Niesie za sobą bardzo dużą odpowiedzialność. Banknoty były paczkowane w worki, a w każdym było po 2.000.000 zł.
Następnie zostaliśmy oprowadzeni po oddziale obsługi klienta i dowiedzieliśmy się jakie umiejętności są wymagane na stanowiskach pracy związanych m. in. z informatyką, analizą oraz bezpośrednią obsługą klienta.

Na zakończenie naszej wizyty mieliśmy lekcję z Panią Urszulą Stępień o zabezpieczeniach banknotów i odróżnianiu prawdziwych od fałszywych. Ta bardzo cenna lekcja, z pewnością przyda się w życiu.

Karolina Kostrzewa IID

Składamy serdeczne podziękowania Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP Pani Ewie Waszkiewicz, koordynatorom – Pani Ilonie Belta, Arturowi Kowalikowi, wszystkim Pracownikom, Naczelnikom poszczególnych wydziałów oraz lokalnym Instytucjom ( Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Bank PeKaO S.A., Biblioteka Miejska), Szkołom i Firmom za możliwość wzięcia udziału młodzieży w praktykach, za cenną wiedzę i świetną organizację.
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.