I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Sierzan Beata | Kategoria: Szkolny Klub Przedsiębiorczości | Data: 2018-05-11
Norwid zwycięzcą II Wyszkowskiej Debaty Oksfordzkiej
„Wie pan, moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze, albo że nie niedobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. (…) Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości – nawet pozornie uniwersalne – bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które pomaga nam się rozwijać.“ Galeria zdjęć
„Wyścig szczurów wśród młodzieży – czy się opłaca?“ - to zależy. Do takiej konkluzji doszli uczestnicy i widownia II Wyszkowskiej Debaty Oksfordzkiej, która odbyła się 11 kwietnia w ZS3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie. W debacie zmierzyło się 8 drużyn, w tym dwie z naszego liceum. Przypadek sprawił, że w losowaniu kolejności wystąpień, norwidowskie składy trafiły własnie na siebie i starły się w bratobójczej walce. Dla publiki było to o tyle dramatyczne, że nie wiedziała, za kogo trzymać kciuki.
Debata toczyła się wokół wyżej wspomnianej tezy: słuszności i opłacalności wyścigu szczurów, której broniła strona propozycji, a którą próbowała obalić strona opozycji. Przewodniczył jej marszałek wraz z sekretarz, którzy mieli za zadanie pilnować czasu i poziomu dyskusji.
Mimo że debat odbyło się cztery, a drużyny nie miały możliwości słuchać swoich poprzedników, to jednak argumenty po obu stronach były dość zbliżone. Po stronie propozycji padały odniesienia do tego, że rywalizacja jest istotą dążenia do doskonałości i dzięki niej ludzie stają się lepsi, że uczestnictwo w „wyścigu szczurów“ wcale nie musi oznaczać braku czasu dla rodziny. Dobra praca, wysoka pensja to więcej możliwości na spędzanie czasu z najbliższymi. Nie ma nic złego w tym, że młodzież jest ambitna, zmotywowana do samodoskonalenia, stara się, by w przyszłości osiągnąć sukces. Stojący po tej stronie barykady mówili też o oswajaniu się ze stresem, wyrabianiu w sobie determinacji do nauki, potrzebie uznania, podnoszeniu statusu społecznego.
Opozycja odwoływała się do tego, że darwinizm społeczny może stać się niemoralny, a cywilizacja powinna dawać szanse na rozwój słabszym zamiast ich eliminować. Poza tym jedna z drużyn podała przykład osoby, która wyszła z „wyścigu szczurów“, a mimo to odniosła sukces. Padały takie zarzuty przeciwko wyścigowi jak: brak czasu prywatnego, realizowanie ambicji rodziców, którzy chcą, by dzieci im dorównały lub osiągnęły ich niespełnione zamierzenia, wpędzanie się w kompleksy, depresja, samobójstwa, pogarszanie kontaktów międzyludzkich czy zazdrość. Negujący tezę mówili jasno, że najważniejsze dla człowieka są relacje.
Wynik z góry był przesądzony: opozycja zajęła całe podium. Według jurorów, i nas oczywiście też, najlepsza była ekipa z naszego liceum w składzie: Paweł Gościniak, Daniel Wiśniewski, Dawid Dąbrowski i Maciej Kopytowski, która wyprzedziła goniący ich Zespół Szkół nr 3 ponad trzydziestoma punktami. Chłopaki w nagrodę dostali książki „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi“ i wezmą udział w warsztatach pt. „Jak zaprezentować się profesjonalnie i bez stresu“. Propozycja miała o tyle trudne zadanie, że samo sformułowanie „wyścig szczurów“ w ogólnym odbiorze nacechowane jest negatywnie. Z tym faktem jednak bardzo dobrze poradził sobie drugi skład reprezentujący naszą szkołę: Kacper Zyśk, Jakub Rogucki, Jakub Wróblewski i Stanisław Rogulski. Swoją argumentacją przekonali do zmiany zdania kilkanaście osób z widowni, co jest celem debaty oksfordzkiej, a tym samym byli najlepsi z drużyn będących po stronie propozycji.
Tak swoje wrażenia z debaty opisuje uczestnik, Paweł Gościniak: „Razem z moim zespołem wzięliśmy udział w debacie już po raz drugi. Poprzednio zajęliśmy drugie miejsce, więc miałem niedosyt i chęć zwycięstwa. Przygotowaliśmy się bardzo solidnie i było warto. Nie było natomiast łatwo, bo stronę (propozycji lub opozycji) znaliśmy dopiero 10 minut przed wystąpieniem. Wszyscy byliśmy podekscytowani, że trafiliśmy na zespół właśnie z naszej szkoły. To na pewno wpłynęło na poziom naszej dyskusji. Od ostatniego „pojedynku“ zrobiliśmy ogromny progres. Liczę, że chłopaki z mojej ekipy, którzy jeszcze zostają w Norwidzie, obronią tytuł zwycięzcy na kolejnej debacie. Pozostałych, chętnych sprawdzenia się, serdecznie zachęcam – wspaniały sposób na pracę nad występem publicznym, stresem i charyzmą.“

Serdecznie gratulujemy chłopakom i mamy nadzieję, że zespołom, które będą reprezentować nasze LO w kolejnej debacie, tym razem w naszej szkole, uda się powtórzyć sukces. Wszyscy możemy czuć się po trosze zwycięzcami, bo w Norwidzie na pewno pójdzie równie dobrze, jak tym razem!

Honorata Depta, Paweł Gościniak, Hanna Kwaśny
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.