I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Sobczyńska Marzena | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2018-06-07
Zagrożenia a odpowiedzialność prawna nieletnich- spotkania z przedstawicielem policji
15 V 2018 r. dla uczniów wszystkich klas pierwszych odbyły się spotkania profilaktyczno-edukacyjne prowadzone przez przedstawiciela Komendy Policji w Wyszkowie- podkomisarza p. Damiana Wroczyńskiego. Celem było uświadomienie skali zagrożeń wieku dorastania i ich konsekwencji prawnych w przypadku popełnienia czynów karalnych, przeciwdziałanie nieprzystosowaniu społecznemu nieletnich, profilaktyka uzależnień, profilaktyka wiktymologiczna (jak nie stać się ofiarą przestępstwa lub przestępcy), popularyzacja zachowań asertywnych w sytuacji zagrożeń. Galeria zdjęć
Podczas spotkań omówione zostały następujące zagadnienia, poparte filmami edukacyjnymi:
1. Nieletni, demoralizacja, czyn karalny, przestępstwo.
2. Zachowania nieletnich niezgodne z prawem i odpowiedzialność prawna nieletnich za popełniane czyny karalne oraz zachowania niezgodne z obowiązującymi normami społecznymi.
3. Środki wychowawcze i poprawcze, jakie Policja czy Sąd może zastosować wobec osoby nieletniej, popełniającej czyn zabroniony ustawą.
4. „Cyberzagrożenia”, jakie można spotkać w „wirtualnym świecie” oraz ich tragiczne skutki z handlem ludźmi włącznie; zamieszczanie wszelkich informacji, czy fotografii na portalach społecznościowych.
5. Przemoc( fizyczna, psychiczna, emocjonalna), rówieśnicza; konsekwencje zachowań agresywnych w stosunku do rówieśników, a także- zagrożenia związane z używaniem narkotyków, piciem alkoholu, paleniem papierosów i e-papierosów.
6. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym z akcentem na sezon rowerowy, wtargnięcia na przejścia dla pieszych, jazda w słuchawkach; obowiązek używania elementów odblaskowych.
7. Zagrożenia związane z okresem wakacyjnym- nowe znajomości, wypoczynek nad wodą, itp.
Czasem wystarczy chwila, wybryk, jeden nieodpowiedni czyn, aby żałować i do końca życia ponosić konsekwencje swoich nieprzemyślanych zachowań- złamany kręgosłup, kolizje z prawem, próba samobójcza…... Statystyki województwa mazowieckiego pokazują, że nigdy nie wiadomo, co dla danego młodego człowieka jest przysłowiową „kropką nad i”, żeby się załamał. Czasem to może być kolejny wpis w Internecie lub zdjęcie. Każdy potem mówi, ale to nie ja, to był tylko jeden komentarz. Jednak w sumie było to wiele sygnałów nieakceptacji, wyśmiania, drwiny, odrzucenia…… i jeden – o jeden za dużo!

pedagog: Marzena Sobczyńska
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.