I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Deluga Marzena | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2018-10-26
Plenerowa inscenizacja „Bema pamięci żałobnego - rapsodu” już po raz 22.
W zamglony piątkowy poranek 18 października już po raz dwudziesty drugi odbyła się w naszej szkole plenerowa inscenizacja wiersza C. K. Norwida pt. „Bema pamięci rapsod - rapsod”. Uczestniczyliśmy w niej my - uczniowie klas drugich, a nad całością czuwały nasze polonistki: p. K. Matejko-Kulasińska, p. M. Deluga, p. I. Żelazna-Łysik. Galeria zdjęć
Około godziny dziewiątej zgromadziliśmy się na dziedzińcu szkoły. Stanęliśmy w dwóch rzędach, naprzeciwko siebie:
dziewczęta - w czarnych sukniach żałobnych i we własnoręcznie splecionych wiankach z jesiennych liści i kwiatów na głowach oraz z bukietami w dłoniach;
chłopcy - w zbrojach rycerskich i z orężem wojów (miecze, tarcze, topory, kolczugi i hełmy - wszystko „hand-made”).
No i oczywiście nasz Generał na żałobnych marach (Michał Jamiołkowski z II B). Warto zauważyć, że suknia rycerska Bema była inspirowana herbem dziewiętnastowiecznego dowódcy.
W skupieniu i powadze wysłuchaliśmy muzycznej interpretacji wiersza Norwida w wykonaniu Czesława Niemena. Następnie ruszyliśmy w kondukcie pogrzebowym w kierunku Parku Miejskiego im. Karola Ferdynanda Wazy. Świetnie „wpasowaliśmy się” w zamgloną, jesienną scenerię.
Gdy jedni rycerze nieśli na noszach ciało generała Bema, inni (w tym ja) uderzali w rycerskie tarcze, a płaczki żałobne, czyli nasze koleżanki, głośno zawodziły. I tak dotarliśmy do pomnika wielkiego poety. Przed jego pomnikiem ustawiliśmy nosze z „ciałem generała” i utworzyliśmy szpaler z naszego oręża. Pod nim przechodziły płaczki i w hołdzie Norwidowi składały bukiety z pożółkłych, jesiennych liści przed popiersiem poety.
Po zakończeniu części oficjalnej chwyciliśmy za oręż i jak przystało na rycerzy, stoczyliśmy kilka pojedynków, co uwiecznili „dla potomnych” nasi fotografowie. Po dziesiątej wróciliśmy do szkoły.
Spektakularne widowisko, jakim jest misterium pogrzebowe generała Józefa Bema, na stałe wpisało się w tradycję naszej szkoły i stało się jednym ze sposobów na uczczenie Patrona I LO w Wyszkowie.
Mateusz Borucki
kl. II F
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.