I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Sobczyńska Marzena | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2018-12-20
Inicjatywy Szkolnego Koła Wolontariatu
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
św. Jan Paweł II
Szlachetna Paczka, Paczka dla Polaków na Wschodzie- Stowarzyszenie Łagierników i Żołnierzy Armii Krajowej, wsparcie Domu Dziecka, dary dla Schroniska dla Zwierząt to cztery duże wyzwania w zakresie pomocy innym w ramach inicjatyw Szkolnego Koła Wolontariatu, którym sprostaliśmy. DZIĘKUJEMY!!! - całej społeczności liceum, ale też rodzicom uczniów, bez których nasze działania nie byłyby możliwe. Uczniowie, nauczyciele na czele z p. dyrektor szkoły, pracownicy szkoły i rodzice uczniów przynosili dary albo pieniądze, za które kupowaliśmy potrzebne rzeczy. Były takie klasy, które zamiast robienia sobie Mikołajkowych upominków, wsparły nasze akcje. Wszystkie środki finansowe były przyjmowane i wydawane zawsze komisyjnie. Pomagały nam Panie szatniarki. Dziękujemy Im za pomoc i cierpliwość, bo to mała szatnia była centrum naszej pracy.
Galeria zdjęć
Szlachetna Paczka- liceum wsparło dwie z trzydziestu dziewięciu rodzin z naszego powiatu. Jedna- z sześciorgiem dzieci, w tym jedno chore( konieczność wyjazdów i leczenia w mieście odległym od naszego powiatu), drugie- wymaga rehabilitacji. Rodzina ta otrzymała nowe kołdry, poduszki, prześcieradła, pościel(dzięki dużemu wsparciu mamy naszych uczennic),obuwie zimowe, odzież, upominki- marzenia dla wszystkich dzieci, żywność, artykuły szkolne, chemiczne i kosmetyki. Jedna z uczennic podarowała swoją gitarę a uczeń pokrowiec do niej. Licealny Koordynator akcji w stroju Mikołaja i wolontariuszki osobiście dostarczyli rodzinie dary z ciepłymi życzeniami na Boże Narodzenie. Obdarowana rodzina przekazała bezpośrednio opiekunowi i wolontariuszom podziękowania dla społeczności „Norwida”. Druga rodzina to starsza Pani, która otrzymała pralkę, deskę do prasowania i żelazko z wydrukowanymi życzeniami od liceum. Były to prezenty od mamy jednego z naszych uczniów, która dołożyła jeszcze 500zł na produkty do Paczek dla Polaków na Wschodzie. Wolontariusze z „Norwida” wraz z opiekunem pomagali także przy pakowaniu i rozwożeniu paczek w Centrum Akcji pod okiem p. koordynator z naszego terenu w sobotę i niedzielę- 8,9 XII.
W całej Polsce wszystkie zgłoszone „Paczkowe Rodziny”( 17 tysięcy) otrzymały mądrą pomoc. To tak, jakby osoby wspierające akcję rozstawiły na wigilijnym stole 17 tysięcy dodatkowych talerzy.
Paczka dla Polaków na Wschodzie- Stowarzyszenie Łagierników i Żołnierzy Armii Krajowej- przygotowaliśmy 20 kartonów darów dla Polaków na Wschodzie: 11 to żywność, słodycze, 9- chemia, kosmetyki, 3- artykuły szkolne. Do każdej paczki włożyliśmy Karty Świąteczne z życzeniami wypisanymi przez naszych wolontariuszy w imieniu społeczności „Norwida”. Akcja jest skierowana głównie do ostatnich żyjących na terenie Białorusi, Litwy, Ukrainy żołnierzy Armii Krajowej i ich najbliższych. Adresatami są potrzebujący kombatanci z szeregów AK, z których większość za walkę o Niepodległość Polski młodzieńcze lata spędziła w niewoli okupanta sowieckiego, w okrutnych warunkach łagrów syberyjskich za kołem podbiegunowym w polarnym Workucie, Norylsku, Kołymie, Magadanie i innych obozach śmierci. Przed aresztowaniem żyli na polskich ziemiach. Tam były ich korzenie, tam się urodzili i do tej polskiej ziemi byli przywiązani całym sercem. Polacy- potomkowie zesłańców na Kresach. Często nie mają kontaktu z rodziną w Polsce. Bywa, że bliscy poumierali, bywa, że zapomnieli. To do nich- samotnych i skromnie sytuowanych docierają harcerze i osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje z darami rzeczowymi, ale przede wszystkim z dobrym słowem i opłatkiem. Pamiętają i nawiązują więź. Nasze dary zawieźli wolontariusze reprezentujący Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Zapraszamy do obejrzenia filmu na stronie Stowarzyszenia „Polacy Kresowym Straceńcom” : http://armiakrajowa-lagiernicy.pl/zbiorka-darow/ oraz oficjalnej rejestracji naszej szkoły jako wspierającej akcję: http://armiakrajowa-lagiernicy.pl/zbiorka-bozonarodzeniowa-polacy-kresowym-rodakom-2018/
Dom Dziecka- wsparliśmy kwotą 405zł 50gr w ramach Programu Świątecznego: zbiórka pieniężna Stowarzyszenia „Pomóż Dzieciom”
Schronisko dla Zwierząt w Korabiewicach- zebraliśmy trzy kartony oraz pięć dużych worków żywności, jeden karton: smycze, obroże, szczotki do czesania, podkłady, zabawki, dwa kartony i dwa duże worki: ręczniki, pościel, prześcieradła, poduszki, kołdry.
Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy za tak piękny odzew na nasze propozycje wsparcia innych i ży -czymy Wam na Boże Narodzenie przede wszystkim zdrowia, bliskości drugiego człowieka. Niech dobro wraca do Was i Waszych Rodzin drzwiami i oknami!!!

Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu z OpiekunemDrodzy Darczyńcy,

Cieszymy się, że razem z nami zmieniacie świat na lepsze!

Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Darczyńcy SZLACHETNEJ PACZKI dodatkowo okazują ją w prezencie, który trafia prosto w serca rodziny. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś pomaga spełnić nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.

Cieszymy się, że jesteście częścią tej radości, którą przeżywała obdarowana rodzina podczas dostarczenia Paczki.

Wolontariusz, który opiekował się rodziną (oznaczonej numerem MAZ-977-599996), chciał przekazać kilka słów od siebie.

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.
Podczas wręczenia paczek był z nami Darczyńca (koordynator akcji w „Norwidzie”- Adam Bedecki z I b), który przebrał się za Św. Mikołaja. Rodzina była ogromnie wzruszona tak ogromną ilością paczek. Kiedy wchodziliśmy do mieszkania z kolejną i kolejną z paczek, było widać w ich oczach zakłopotanie, wzruszenie i chcieli pomagać w noszeniu. Dzieci były zachwycone, że tak dużo tego jest. Gdy otwieraliśmy wspólnie kartony, dzieciaki szalały z zachwytu niedowierzając, że dostały wszystko, o co prosiły, Najbardziej wzruszyła się Natalka, która otrzymała gitarę i nie mogła powstrzymać się od łez. Szaleństwo rozpakowywania oraz zabawy i śpiewanie kolęd z Mikołajem, było niesamowitym przeżyciem dla wszystkich obecnych tam osób.
Co chce przekazać Tobie wolontariusz( Pani, która opiekowała się rodziną, poznawała ją po zgłoszeniu do Szlachetnej Paczki):
Drodzy Darczyńcy! Z całego serca dziękuję! Za rzeczy materialne, jakie darowaliście Mojej Rodzinie. Chciałabym, żebyście wiedzieli, że tak naprawdę daliście o wiele więcej - przywróciliście wiarę w ludzi, wiarę w lepsze jutro! Daliście im więcej, niż oczekiwali. Mnie daliście coś szczególnego - wręczając prezenty od Was, doznałam wielu wzruszeń. To był weekend cudów i dzięki Wam miałam okazję w tym wszystkim uczestniczyć! Słowo DZIĘKUJĘ to za mało, by wyrazić, co czuję.... Życzę Państwu zdrowych, szczęśliwych i pełnych rodzinnej miłości Świąt Bożego Narodzenia, a także Bożego Błogosławieństwa w Nowym Roku. Marzenka Sokołowska.
Co chce powiedzieć od siebie rodzina:
Moja rodzinka prosiła, by przekazać dla Darczyńców życzenia zdrówka i ogromne podziękowania. Pani Sylwia powiedziała, że nie ma słów, które wyraziłyby wdzięczność. Proszę mi wierzyć, drogi Darczyńco, cała ta wdzięczność była niesamowicie widoczna w Jej oczach. Mówili, że są ogromnie wzruszeni i nie spodziewali się tak wielkiej pomocy i to tak pięknie zapakowanej. Drodzy Darczyńcy! W te Święta przy Wigilijnym stole, będziemy o Was pamiętać.
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.