I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2005-01-21
W życiu chodzi o to, aby do czegoś dojść
21.01.2005 roku I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie gościło Pana Roberta Korzeniowskiego. Spotkanie, do którego doszło dzięki współpracy nauczycieli (polonistek: pani Iwony Żelaznej i, piszącej niniejsze słowa, Ewy Saulewicz) z rodzicami (panem Karolem Pękulem), zainicjowało cykl zajęć praktycznych o charakterze dziennikarskim. Pomysł na realizację tego typu spotkań narodził się wraz z dyskusjami na temat oczekiwań uczniów wobec szkoły (w klasach humanistycznych dziennikarstwo jest często wybieranym kierunkiem studiów). Poza tym z praktyki nauczycielskiej wynika, że młodzież potrafi lepiej określić swoje zainteresowania, co jest istotne ze względu na potrzebę specjalizacji już na poziomie licealnym, jeśli uczestniczy w twórczych zajęciach pozalekcyjnych. Galeria zdjęć
Zatem w spotkaniu z Panem Robertem Korzeniowskim wzięły udział trzy klasy humanistyczne oraz jedna lingwistyczna. Wszystkie przygotowały się do rozmowy z Mistrzem Olimpijskim, pogłębiając wiedzę na temat tej ważnej postaci (szczególne znaczenie miała próba spojrzenia na rozmówcę z innej perspektywy niż osiągnięcia sportowe, o których wiedzą wszyscy) oraz uczestnicząc w swoistym „castingu na dziennikarzy”, którzy przeprowadzą wywiad z tak znamienitym gościem naszego liceum.. Najciekawsze pytania ułożyły: Kornelia Wiśniewska i Karolina Bloch z Ia, Marta Wysocka i Katarzyna Pieniak z klasy IIa oraz Magda Romanowicz i Ewelina Wiśniewska z klasy IIIa, dlatego one właśnie poprowadziły spotkanie. Dodać należy, że uczniowie zmierzyli się z bardzo trudną formą dziennikarską – wywiadem „na żywo”. Musieli wykazać się umiejętnością reagowania na sytuacje zaskakujące, których nie sposób przewidzieć (np. była konieczność zredukowania ilości pytań, gdyż Pan Korzeniowski, z racji nowych obowiązków zawodowych, musiał skrócić swój pobyt w Wyszkowie do jednej godziny). Przygotowania do spotkania obejmowały także zaprojektowanie i wykonanie scenografii (klasy: IIa IIIg pod kierunkiem pani Ewy Torebko) oraz opracowanie konkursu, który urozmaici wywiad.

Spotkanie przygotowane przez młodzież przyniosło cenne doświadczenia. Obok tych dziennikarskich (omówionych zarówno przed, jak i po przeprowadzeniu wywiadu) na uwagę zasługuje wychowawczy aspekt rozmowy z tak wyjątkowym człowiekiem. Robert Korzeniowski przekazał młodym ludziom wiele cennych spostrzeżeń, dotyczących sposobów przeżywania sytuacji stresujących. Ogromne wrażenie zrobiły słowa, że porażki wzmacniają, ponieważ to one motywują do dalszych działań (jest okazja, by odradzać się jak Feniks z popiołów), a sytuacje wymagające wykazania się umiejętnościami czy wiedzą, nie tyle powinny budzić lęk, co przynosić radość z możliwości wykazania się mistrzostwem w danej dziedzinie i ulgę...

Z tej perspektywy ..... egzaminy maturalne nabierają zupełnie innego wymiaru.

Długo też będziemy pamiętać Pana Korzeniowskiego w postawie zwycięzcy z uniesionymi rękami (ileż to razy oglądaliśmy takie zdjęcia w mediach) ... nad stertą fantazyjnie dobranych par butów (gdyż, mając poczucie humoru, nie odmówił wzięcia udziału w konkursie, poprowadzonym przez uczniów klasy IIIg - Agatę Gerwatowską i Tomasza Przelaskowskiego).
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.