I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Żelazna - Łysik Iwona | Kategoria: | Data: 2005-12-19
Szkolne Koło Teatralne u Szymona Bobrowskiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
W dowód uznania dla pracy Teatru Szkolnego, aktor Teatru Powszechnego w Warszawie, Szymon Bobrowski zaprosił nas do siebie na warsztaty teatralne. Uczestniczył w nich zespół w składzie: Agnieszka Banaszek, Magda Mielczarczyk i Renata Uziębło (kl. II A), Monika Pękul i Barbara Prus (kl. II A), Olga Ponichtera (kl. II F), Paulina Brejnak i Daniel Kulesza (kl. III G), Konrad Damski, Michał Klimiuk, Robert Łapiński i Szymon Płoszka (kl. III F) pod opieką Ewy Saulewicz i Iwony Żelaznej – prowadzących zajęcia Szkolnego Koła Teatralnego. Galeria zdjęć
Kiedy w pewien czerwcowy poranek, wielce stremowani faktem premiery spektaklu „W malinach”, oczekiwaliśmy na przybycie gościa specjalnego - Szymona Bobrowskiego, aktora Teatru Powszechnego w Warszawie (znanego m.in. z wielu seriali telewizyjnych, jak choćby „Magda M.” czy „Na dobre i na złe”), nawet nie podejrzewaliśmy jak bardzo brzemienna w skutkach stanie się ta wizyta. Wiało grozą. Mieliśmy stanąć oko w oko z prawdziwym profesjonalistą, by uzyskać ocenę naszych skromnych, amatorskich dokonań, w dodatku przed 300-osobową widownią sali widowiskowej DK „Hutnik”. Jakże ogromne było nasze zdumienie, gdy okazało się, że gwiazdą spotkania, stojącą na scenie, niespodziewanie stał się... zespół Koła Teatralnego. Szymon Bobrowski obsypał nas wręcz komplementami, m.in. określił nasze dzieło mianem profesjonalnego – „śmiało mogę rzec, że zrobiliście spektakl” (!!!). Jak sam powiedział, był pod wrażeniem pozytywnej energii, radości i prawdy, jaka z przedstawienia płynęła. W dowód uznania dla naszej pracy zaproponował, że jesienią poprowadzi z nami prawdziwe warsztaty teatralne.
Tak też się stało. 5 grudnia 2005 r. o godz. 10:50 wchodziliśmy „tajemnym” wejściem dla aktorów do Teatru Powszechnego, by spotkać się ponownie z Szymonem Bobrowskim. Najpierw rzut okiem na scenę od strony kulis, a potem już tylko sala prób i ćwiczenia..., ćwiczenia.... i jeszcze raz ćwiczenia. Naszym poczynaniom z ironiczno-pobłażliwym uśmiechem przyglądał się ze zdjęcia sam profesor A. Bardini, który towarzyszy w czasie prób także aktorom tego teatru, by „nie wbili się w przesadną pychę” – jak mówi Szymon.
Aktorzy Teatru Szkolnego mieli, w ramach pracy domowej, opanować pamięciowo krótki dialog Artura i Ali z „Tanga” S. Mrożka (rozpoczynający się słowami: „Artur... Ja cię zdradziłam z Edkiem.”). Tekst ten stał się podstawą ćwiczeń warsztatowych. Aranżowane były sceny, w których młodzi adepci sztuki teatralnej kolejno musieli wypowiadać swoje kwestie w rozmaitych sytuacjach, np. w kościele podczas mszy, tuż przed wyjściem na imprezę, a nawet za pośrednictwem telefonu komórkowego. Prowokowało to różne zabawne sceny, choć nie zawsze było wesoło. Szymon Bobrowski nie oszczędzał nikogo, kwestie powtarzane były wielokrotnie, aż do uzyskania właściwego efektu. Cóż, w końcu oddaliśmy się w ręce profesjonalisty, który mimo problemów z krtanią tryskał energią. Spędziliśmy trzy fantastyczne godziny (bo tyle trwało spotkanie), w czasie których naprawdę dużo dowiedzieliśmy się o pracy aktora (jest ciężka – uwierzcie!). Mogliśmy się też przekonać o ogromnym talencie komicznym Szymona Bobrowskiego (ujawniał się nawet w czasie wygłaszania uwag pod adresem uczestników warsztatów). My zaś, opiekunki Szkolnego Koła Teatralnego, zyskałyśmy pewność, że zmierzamy w swojej pracy naprawdę we właściwym kierunku.
Aktor zdradził nam kilka tajemnic dotyczących egzaminów wstępnych do szkół teatralnych, radził, kiedy i jak rozpocząć do nich przygotowania, na co zwrócić szczególną uwagę. Na zakończenie zapytał, czy zaprosimy go jeszcze na kolejny spektakl. Myślicie, że nas lubi?
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.