W dniach 7-11 kwietnia młodzież z zaprzyjaźnionej estońskiej szkoły Jüri Gümnaasium odwiedziła Wyszków.

 

7 kwietnia z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przyjazd 15 gości z Estonii. W końcu około godziny 20:30 młodzież estońska wraz z 4 swoich opiekunów dotarła na miejsce. Po przywitaniu wszyscy udali się domów na zasłużony odpoczynek. Pobyt w domach pozwolił na zapoznanie z polskimi obyczajami.
Następnego dnia odbyło się uroczyste przywitanie uczniów i nauczycieli z Estonii przez Panią Dyrektor. Uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentacje dotyczącą Polski oraz wyszkowskiego liceum. Uczniowie z wymiany przygotowali prezentację dotyczącą Estonii i Jüri Gümnaasium. Kolejnym punktem programu była krótka wycieczka po naszej szkole. Dwie godziny lekcyjne młodzież z wymiany spędziła na lekcjach, na których miała okazję poznać kilka podstawowych polskich zwrotów.
Następnie, pod opieką przez p. Janusza Kosińskiego oraz p. Wojciecha Chacińskiego, goście odbyli wycieczkę po Wyszkowie zapoznając się z historią miasta.
Po oficjalnym programie kontynuowaliśmy integrację w miejskim parku oraz na zakupach. Plany pokrzyżowała pogoda (ulewny deszcz!), ale schronienie znaleźliśmy w domu jednej z koleżanek.
W środę 9 kwietnia z p. Katarzyną Mielcarz i p. Joanną Krzyszczak oraz nauczycielami z Jüri, udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy. W stolicy zwiedziliśmy Zamek Królewski, Stare Miasto i jego urokliwe uliczki. Wielu Estończyków zauważyło, że warszawskie Stare Miasto przypomina to w Tallinie - stolicy Estonii. Zwiedziliśmy także Łazienki, w których naszym znajomym z wymiany najbardziej podobały się pawie oraz kaczki. Do Wyszkowa wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń. To nie był konie atrakcji, a mianowicie zorganizowaliśmy grilla. Nasi przyjaciele z Estonii śpiewali piosenki po estońsku oraz grali na akordeonie i gitarze. Wszyscy tańczyli w rytmie polskich piosenek, które szczególnie spodobały się Estończykom. W trakcie tego wieczoru bariery językowe przestały być dla obu stron ważne. Był to już drugi dzień pobytu naszych gości więc coraz lepiej i odważniej rozmawiało nam się po angielsku.
Program kolejnego dnia był równie ciekawy. O godzinie 9.00 p. Ewa Torebko przeprowadziła zajęcia z dramy, które okazały się bardzo pomysłowe i integrujące.
Estończycy niezwykłą wagę przywiązują do kultury ludowej. Dlatego też postanowiliśmy zapoznać ich z elementami kultury kurpiowskiej. Na zajęciach ze „scrapbookingu” również Polacy mieli okazję zaprezentować swój talent plastyczny.
O godzinie 13.30 młodzież estońska udała się do Zakładu Doskonalenia Zawodowego. O godzinie 18.00 rozpoczął się koncert przygotowany przez polskich uczniów. Nie zabrakło gry na instrumentach, śpiewu oraz tańca. Na koniec uczniowie z Estonii wraz z nauczycielami zaśpiewali hymn swojej szkoły.
Piątek 11 kwietnia to dzień zakończenia wymiany. Nie mogliśmy się ze sobą rozstać. Niektórzy z nas chcieli, aby nowi znajomi zostali jeszcze w Polsce. Ze łzami w oczach pożegnaliśmy naszych przyjaciół.
Gdy pytaliśmy Estończyków co sądzą o Polsce, słyszeliśmy takie odpowiedzi: „to najpiękniejszy kraj na świecie…… zaraz po Estonii” , „ludzie są tutaj mili i sympatyczni” „Polska czekolada jest najlepsza na świecie”. Nasi znajomi poznali kilka podstawowych zwrotów po polsku. My natomiast nauczyliśmy się mówić po Estońsku „tere hommikust“ czyli dzień dobry oraz „ma armastan sind“ czyli „kocham Cię“.
Mam nadzieję, że nasza wymiana, która była pierwszą w historii szkoły wymianą z młodzieżą z Estonii, będzie kontynuowana w kolejnych latach, gdyż jest niepowtarzalną okazją do poszerzania swoich horyzontów.


BARTOSZ KOSTRZEWA, KL. II F