I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Sierzan Beata | Kategoria: Szkolny Klub Przedsiębiorczości | Data: 2019-07-01
„Lekcje z ZUS” czyli co warto wiedzieć o ubezpieczeniach społecznych
Młodzież szkół ponadgimnazjalnych zakończyła kolejną edycję projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS"
Jest to pierwszy w historii Polski projekt budowania świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Pomaga zrozumieć, dlaczego nowoczesne państwa formułują politykę zabezpieczenia społecznego i jak ta polityka wpływa na indywidualną przyszłość każdego z nas.
Galeria zdjęć
W czasie realizowanych lekcji uczniowie biorący udział w projekcie poznają istotę ubezpieczeń społecznych, zasady finansowania świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz skutki wykluczenia z tych ubezpieczeń. Pod hasłami „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „ Płacisz i masz, czyli co ci się należy kiedy płacisz składki”, „Emerytura-twoja przyszłość w twoich rękach” czy „e-ZUS, czyli firma pod ręką” kryje się także podstawowa, przydatna wiedza o historii ubezpieczeń społecznych, organizacji i funkcjonowaniu ZUS, procedurach towarzyszących rejestracji działalności gospodarczej oraz narzędziach elektronicznych m.in. Platformie Usług Elektronicznych.
I LO im. C. K. Norwida realizujące od kilku lat „Lekcje z ZUS” wzięło również udział w towarzyszącym projektowi Konkursie wiedzy pn.”Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” Konkurs realizowany jest w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim oraz centralnym a uczestniczący w nim uczniowie oraz szkoły obdarowani zostają ciekawymi nagrodami i firmowymi gadżetami oraz mogą wygrać indeks na jedną z uczelni ekonomicznych.
Podsumowaniem projektu jest konferencja na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie - „Świadomość ryzyka a ryzyko nieświadomości. Jak uczyć o ubezpieczeniach społecznych?” skierowana do naukowców i praktyków zajmujących się na co dzień tematyką ubezpieczeń społecznych oraz edukacją w tej dziedzinie. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji było interdyscyplinarne podejście do uświadamiania istoty ryzyk socjalnych w procesie nauczania.
Nauczyciele i młodzież realizująca projekt jednogłośnie potwierdza, że „warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Wszelkie materiały i podręczniki dla nauczycieli i uczniów do prowadzenia lekcji znajdują się na stronie www.zus.pl/edukacja. Pomoc i wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne w realizacji „Lekcji z ZUS” i Konkursu wiedzy zapewnia także Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie w realizacji projektu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych a szczególnie p. Kierownik Barbarze Wiśniewskiej – Inspektorat w Wyszkowie oraz p. Przemysławowi Siemieniakowi - Koordynatorowi ds. komunikacji społecznej i edukacji Oddział w Płocku
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.