24 września 1821r. w miejscowości Laskowo – Głuchy, nieopodal Wyszkowa, urodził się wybitny polski poeta, prozaik, dramatopisarz, grafik, rzeźbiarz i malarz – Cyprian Kamil Norwid. Od 23 maja 1982r. patron naszego Liceum.

 

23 września 2019 r. uczniowie klas o profilu humanistycznym oraz przedstawiciele pozostałych klas pierwszych spotkali się przy pomniku Cypriana Norwida, aby uczcić 198. rocznicę jego urodzin. Po wysłuchaniu krótkiej prelekcji Pani prof. K.Matejko-Kulasińskiej – nauczyciela języka polskiego oraz złożeniu symbolicznych białych kwiatów, uczniowie klas lingwistyczno-prawniczych udali się do świetlicy internatu, by obejrzeć film, w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego i Anny Ferens, poświęcony patronowi ILO.

Dokument pt. „Norwid. Światło i mrok” przedstawia tragiczną biografię Cypriana Kamila Norwida. Sylwetkę artysty kreślą fragmenty jego wierszy, listów do przyjaciół oraz wypowiedzi m.in. Juliusza Gomulickiego – słynnego badacza Norwida, Tomasza Łubieńskiego – pisarza, oraz Noblisty Czesława Miłosza. Obraz Norwida, jako człowieka i wybitnego twórcy, dopełnia bogata ikonografia – liczne materiały archiwalne, fotografie, rękopisy, materiały filmowe zrealizowane w miejscach związanych z życiem poety (wśród których są również miejscowości położone nieopodal Wyszkowa).

Szczególnie dla pierwszoklasistów była to bardzo cenna lekcja. Już w pierwszych dniach nauki, mogliśmy bliżej poznać patrona naszego Liceum, który skrywa przed nami wiele tajemnic. Był to kolejny krok do zaprzyjaźnienia się z wybitnym poetą, jakim był Cyprian Kamil Norwid. Poświęcony mu dokument wzbudził w nas ogrom refleksji. Na długo w naszej pamięci pozostanie obraz nieszczęśliwego Norwida.

 

 

Patrycja Chmielewska, 1A