24 września 1821 roku w miejscowości Laskowo – Głuchy, nieopodal Wyszkowa, urodził się wybitny polski poeta, prozaik, dramatopisarz, grafik, rzeźbiarz i malarz – Cyprian Kamil Norwid. Od 23 maja 1982 roku Patron naszego Liceum.

 

25 września 2023 roku uczniowie klas pierwszych spotkali się przy pomniku Cypriana Norwida, aby uczcić 202. rocznicę jego urodzin. Po wysłuchaniu krótkiej prelekcji na temat życia i twórczości wybitnego poety oraz złożeniu symbolicznych białych kwiatów, uczniowie klas, które realizują język polski w zakresie rozszerzonym, udali się do świetlicy internatu, by obejrzeć film, w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego i Anny Ferens, poświęcony patronowi I LO.

Dokument pt. Norwid. Światło i mrok przedstawia tragiczną biografię Cypriana Kamila Norwida. Sylwetkę artysty kreślą fragmenty jego wierszy, listów do przyjaciół oraz wypowiedzi m.in. Juliusza Gomulickiego – słynnego badacza Norwida, Tomasza Łubieńskiego – pisarza, oraz Noblisty Czesława Miłosza. Obraz Norwida, jako człowieka i wybitnego twórcy, dopełnia bogata ikonografia – liczne materiały archiwalne, fotografie, rękopisy, materiały filmowe zrealizowane w miejscach związanych z życiem poety (wśród których są również miejscowości położone nieopodal Wyszkowa).

Szczególnie dla pierwszoklasistów była to bardzo cenna lekcja. Już w pierwszych dniach nauki, mogli bliżej poznać Patrona naszego Liceum, który skrywa przed nami wiele tajemnic. Był to kolejny krok do zaprzyjaźnienia się z wybitnym poetą, jakim był Cyprian Kamil Norwid. Poświęcony mu dokument wzbudził ogrom refleksji. Na długo w pamięci pierwszoklasistów pozostanie obraz nieszczęśliwego Norwida.