23 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Teatru. Podczas tego wydarzenia złożyliśmy hołd dla polskiej noblistki, której nazwiskiem w związku z setną rocznicą jej urodzin ogłoszono rok 2023. Mowa o poetce Wisławie Szymborskiej. Znana jest ona ze swojej naturalnie przychodzącej ironii i humoru. Jej niepowtarzalny styl, który łączy prostotę z nietypowym kontekstem utworu zachwyca czytelników. Wszyscy chętni mieli szansę tego dnia zaprezentować swoją interpretację artystyczną dowolnego utworu pisarki. Mieliśmy okazję poznać wiele odsłon Szymborskiej, zarówno jej dowcipne, jak i nostalgiczne oblicze. Oglądaliśmy ujmującą interpretację muzyczną wiersza „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” w wykonaniu Magdaleny Zglecz z 2B oraz akompaniującego Konrada Grądzkiego z 2A, a także humorystyczny kolaż pt. „Życie to są chwile” zaprezentowany przez grupę w składzie: Adam Pakieła (3C), Amelia Sitkowska (3E), Łukasz Milczarczyk (1C), Magdalena Szczytkowska (1E), Maks Martyna (3A), Mikołaj Murawski (3E), Oliwia Czajkowska (3E), Oskar Rachubka (3E) i Wiktoria Gierek (3E). Nie mogło zabraknąć również ponadczasowego „Nic dwa razy” w wersji muzycznej od Sanah wykonanego przez Weronikę Świadkowską z 2D, Konrada Grąckiego z 2A oraz Nikolę Baranowską i Marię Czyż z 2C. Kolejnym występem który oglądaliśmy była interpretacja utworu „O śmierci bez przesady” zaprezentowana przez Natalię Garbacz, Natalię Sadkowską, Roksanę Łyczkowską i Macieja Lusa z 2A. Historię miłosną kochanków ukazaną w wierszu „Upamiętnienie” zaśpiewała nam Natalia Kostruska z klasy 2C. Lecz w świecie istnieje również wiele negatywnych uczuć, co przekazała nam muzyczno-sceniczna interpretacja utworu „Nienawiść” wyreżyserowana i napisana przez Annę Szyller z kl. 1C oraz Franka Bieniawskiego z kl. 1E. Scenkę zobrazowała liczna grupa uczniów klas pierwszych w której skład wchodzili: Amelia Sad, Aleksandra Jóźwiak, Alicja Agacińska, Amos Zając (2A), Emilia Mróz, Franek Nafalski, Gabriela Niegowska, Julia Osowiecka, Julia Żołnieżak, Kacper Kuchta, Karolina Sawera, Jakub Ciach, Magdalena Zyśk, Malwina Depta, Mikołaj Damętko, Aleksandra Sęk, Patrycja Kulus i Zofia Kuczyńska. Naszej uwadze nie uszła również cebuliczność „Cebuli”, przedstawiona przez Anastazję Fesenko z kl. 1G oraz Lisę Otsvei i Gabrielę Niegowską z kl. 1C. Chociaż wiele rzeczy mogło wydarzyć się również przypadkowo, o czym opowiedział nam Piotr Kołodziejski z klasy 1B z wierszem pt. „Wszelki wypadek”. Jako ostatni wystąpili Mateusz Woltański i Olgierd Kucypera z klasy 2F z utworem „Tutaj” przypominając nam o pospiesznym i co za tym idzie bezrefleksyjnym trybie życia współczesnego człowieka. Między występami uczestników zgłębiliśmy wiedzę o życiu poetki. Jej biografię przybliżyły nam dziewczyny prowadzące uroczystość- Sandra Łysik, Lena Świętochowska i Nikola Gromoł oraz wyświetlane filmy i reportaże. Scenariuszem i organizacją przedsięwzięcia zajęła się Pani Katarzyna Przychocka. Dopełnieniem występów była widoczna w tle wystawa prac plastycznych inspirowanych twórczością Szymborskiej wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Warto podziękować również uczniom klasy 2E, którzy serwowali pyszne gofry podczas przerw.

Emilia Mróz kl. 1A