Z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida nasza szkoła wystąpiła z inicjatywą organizacji konkursu „Śladami Norwida”, który został wpisany na listę konkursów kuratoryjnych punktowanych w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w województwie mazowieckim. Drugi etap konkursu miał formę gry terenowej i odbył się 28 maja na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie oraz pobliskiego Parku Karola Ferdynanda Wazy. W grze wzięło udział pięć drużyn, uprzednio wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Zespoły pochodziły ze Szkoły Podstawowej nr 20 im. Jana Gutenberga Fundacji Szkolnej, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Wyszkowie, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle oraz Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie.

Wydarzenie rozpoczęło się od przydzielenia drużynom przewodników - uczniów z kl.2Dn, którzy pomagali w dotarciu do rozmieszczonych na terenie szkoły oraz parku punktów z zadaniami. Joanna Laska, Karolina Gizińska, Aleksandra Pomaska, Kajetan Roszkowski oraz Daniel Banasiak zadbali nie tylko o przyjazną atmosferę, ale mieli również okazję opowiedzieć o naszej szkole.

Grupy zaczynały podróż w pięciominutowych odstępach, spod pomnika Cypriana Kamila Norwida na terenie szkolnego parku. Wszystkich punktów, do których dotrzeć mieli uczestnicy było 15. Zadaniem uczniów było zeskanowanie kodu QR za pomocą aparatu w telefonie komórkowym, udzielenie odpowiedzi i wpisanie jej w odpowiednim miejscu na karcie odpowiedzi. Przy każdym zadaniu pojawiała się również wskazówka, dzięki której uczniowie mogli dotrzeć do kolejnej zagadki. Po ukończeniu zadań drużyny kierowane były do znajdującej się w szkolnej bibliotece mety, gdzie oddawały uzupełnione karty z odpowiedziami. Tam też na zawodników czekał słodki poczęstunek. Kiedy jury zakończyło obrady, uczestnicy, opiekunowie, przewodnicy, komisja oraz polonistki odpowiedzialne za przygotowanie konkursu udali się w świetlicy internatu.

Rozdanie nagród zostało poprzedzone muzyczną interpretacją wiersza „W Weronie” w wykonaniu Wiktorii Kukwy oraz Jana Książka. Następnie zaprezentowane zostały interpretacje innych dzieł Norwida w formie filmów przygotowanych przez uczniów naszego liceum. Po części artystycznej nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Komisja w składzie: Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego- p. Agnieszka Deptuła,  wicedyrektor I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie- p. Wojciech Chaciński, kierownik  internatu- p. Agnieszka Borek oraz p. Ilona Kołodziejska, nauczycielka języka polskiego, przedstawiła laureatów. I miejsce zajęła drużyna: Urszula Ulanowska i Klementyna Szczepańska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 20 im. Jana Gutenberga Fundacji Szkolnej w Warszawie,  II miejsce: Karolina Szymańska i Jakub Przychodzki ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie,  na  III miejscu uplasowały się Roksana Urasso i Otylia Gajownik ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle. Warto nadmienić, że wszystkie drużyny, które znalazły się na podium, otrzymały taką samą, maksymalną liczbę punktów, różnił je wyłącznie czas, w którym dotarły do mety. Wyróżnione zostały również Lena Karolewska i Aleksandra Pietruchowska ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie oraz  Nikola Baranowska i Taisija Czukiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Wyszkowie.
 Samo wydarzenie poza aspektem nauki i rywalizacji było świetną okazją do reintegracji zarówno uczestników, jak i uczniów pomagających w przygotowaniu konkursu po trudnym czasie pandemii. Formuła i atmosfera konkursu bardzo spodobały się uczestnikom, którzy zapewnili, że w przyszłym roku ponownie zawitają w murach naszej szkoły, by sprawdzić swoją wiedzę na temat życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Za organizację konkursu „Śladami Norwida” odpowiedzialne były polonistki: p. Katarzyna Przychocka i p. Agnieszka Łazicka – Andrusiuk.

 

Kajetan Roszkowski, kl. 2Dn