Tuż przed wyborami parlamentarnymi 2023 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „ Młodzi głosują”, czyli prawyborach do parlamentu RP.  Celem akcji było uświadomienie uczniom wagi, jaką ma udział w wyborach, tak aby w przyszłości nie zaniedbywali swojego obywatelskiego obowiązku. Inicjatywę w I LO koordynowała Pani Katarzyna Mielcarz – nauczyciel wiedzy o społeczeństwie, a przygotowaniem całej akcji zajęli się uczniowie kl. 3d. Pod czujnym okiem Pani Mielcarz uczniowie zredagowali ogłoszenia, przygotowali karty wyborcze, zorganizowali miejsca do oddawania głosów i oczywiście byli członkami komisji wyborczej. 10 października 2023r. przez cały dzień, uczniowie naszego liceum oddawali głosy na wybrany komitet wyborczy. Niezdecydowani mogli wcześniej sprawdzić swoje poglądy polityczne wykonując test na stronie latarnikwyborczy.pl .

Prawybory przebiegły bez żadnych zakłóceń. Frekwencja wyniosła około 61%, a wyniki były następujące:

 1. KW KOALICJA OBYWATELSKA – 25%
 2. KKW TRZECIA DROGA – 18%
 3. KW NOWA LEWICA – 18%
 4. KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ – 16%
 5. KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 11%
 6. KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY – 5%
 7. KWW RUCH DOBROBYTU I POKOJU – 1%
 8. KW NORMALNY KRAJ – 1%
 9. KW RUCH NAPRAWY POLSKI – 1%
 10. KW POLSKA JEST JEDNA – 0,6%
 11. KW POLSKA LIBE STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW – 0,6%

Podczas wyborów uczniowie mogli również odpowiedzieć na pytanie „ Dlaczego warto chodzić na wybory?” i umieścić swoje odpowiedzi na plakacie. Hasła licealistów były bardzo trafne i przemyślane. Oto niektóre z nich:

 • Bo każdy głos ma znaczenie!
 • Chodzi o przyszłość!
 • Żeby mieć wpływ na losy naszego kraju!
 • Chcę decydować sama za siebie!
 • By stać się częścią państwa!

Jak widać, akcje takie jak prawybory motywują młodych do zastanowienia się nad ideą demokratycznych wyborów oraz do wzięcia odpowiedzialności za swoją przyszłość.

Malwina Ogrodzińska, klasa 3d