W roku 1979 dyrektorem szkoły został Józef Bułatowicz (nauczyciel geografii), który piastował to stanowisko do 1990 r., natomiast od 1981 r. funkcję wicedyrektora pełnił Władysław Klimaszewski (nauczyciel matematyki), późniejszy wieloletni dyrektor placówki.
Od roku szkolnego 1981/82 w szkole wprowadzono tzw. "wyszkowski eksperyment", polegający na tym, że uczniowie klasy maturalnej przez ostatnie pół roku nauki uczęszczali już tylko na zajęcia z tych przedmiotów, które mieli zdawać na maturze oraz na egzaminie wstępnym na studia. Rozwiązanie to przyniosło bardzo dobre wyniki.
23 maja 1982 r., po dwuletnich przygotowaniach, uroczyście nadano szkole imię Cypriana Kamila Norwida (1821-1883), który urodził się i wychowywał w pobliskich Głuchach. W szkolnym parku odsłonięto pomnik poety.
W 1984 r. wydana została „Historia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie” opracowana przez Jolantę Jaszczuk (nauczycielkę historii), a w szkole 14-15 czerwca 1985 r. w ramach VI Dni Liceum odbyły się uroczystości 70. rocznicy powstania szkoły. Wzięli w nich udział nauczyciele i uczniowie placówki, absolwenci – przedstawiciele poszczególnych roczników maturalnych, władze miasta i województwa.
Szkoła była wówczas nieźle wyposażona: posiadała kilka nowocześnie urządzonych pracowni przedmiotowych oraz dostęp do nowej Sali gimnastycznej (wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1).
Lata osiemdziesiąte to czas wielkiej odnowy harcerstwa. Przestało ono wówczas być organizacją masową. Powrócono do nazwy Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP), przywrócono dawne umundurowanie i obrzędy. Dla wielu uczniów harcerstwo stało się stylem życia.