W dniach 10-14 listopada polska młodzież wraz z opiekunami odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w Jüri Gümnasiuum ramach polsko-estońskiej wymiany.

 

Dnia 10 listopada o świcie 11 uczniów i 3 nauczycieli wyruszyło z Warszawy w długą podróż do Estonii. Trasa wiodła przez Litwę i Łotwę, gdzie miała miejsce przesiadka do autokaru, którym uczestnicy udali się bezpośrednio do Tallina. Długa podróż upłynęła zarówno uczniom jak i nauczycielom na wspólnych rozmowach. Po dotarciu do dworca w Tallinie, wszyscy uczestnicy wymiany udali się autobusem do Jüri. Na miejscu czekali już estońscy uczniowie wraz ze swoimi opiekunami. Po przybyciu miało miejsce przywitanie, po którym udaliśmy się do gospodarzy, gdzie mogliśmy odpocząć po długiej podróży.

Następnego dnia polscy uczniowie wraz ze swoimi przyjaciółmi z Estonii, uczestniczyli w lekcjach. Potem odbyła się przygotowana przez nas prezentacja o Polsce i wyszkowskim liceum. Natomiast Estończycy przygotowali prezentację o swoim kraju oraz o Jüri Gümnasiuum . Później odbyły się kolejne lekcje, w trakcie których polscy uczniowie mogli zapoznać się z estońskim systemem edukacji. Po południu młodzież wraz ze swoimi opiekunami udała się na wycieczkę po Jüri Gümnasiuum. Zachwyciła nas dobrze wyposażona, nowoczesna placówka, w której znajdują się między innymi basen, siłownie i stołówka. Później wyszkowscy licealiści udali się do Urzędu Gminy Rae, w którym obejrzeli prezentację gminy. Później odbyły się kolejne lekcje, po których był czas wolny, podczas którego udali się na basen lub saunę. Po zakończeniu zmagań sportowych, powrócili do swoich domów. Wieczorem uczestnicy wymiany spotkali się u jednego z estońskich kolegów. Podczas wspólnego wieczoru uczestnicy grali w karty, śpiewali, rozmawiali.

12 listopada uczestniczyliśmy w lekcjach wraz ze swoimi gospodarzami. Potem wspólnie z nauczycielami udaliśmy się na wycieczkę do Tallina. Po drodze był przystanek w Parku Narodowym, w którym szczególną uwagę zwrócił wodospad oraz piękna estońska przyroda. W Tallinie zwiedzaliśmy Wieżę Telewizyjną, która jest najwyższą budowlą w Estonii. Z budowli tej rozciągała się panorama na Tallin oraz okolice. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie terenów, na których położony jest Pałac Prezydenta, przed którym odbyła się uroczysta zmiana warty. Potem był czas wolny, w trakcie którego wszyscy udaliśmy się na lunch. Następnie zwiedzaliśmy Stare Miasto w Tallinie, które według niektórych było podobne do starówki w Krakowie. Wszystkich zachwyciły swym pięknem kamieniczki i wąskie uliczki w mieście. Wiele budynków miało urokliwe zdobienia. Tallin to piękne miasto, które zachwyca swoją atmosferą i klimatem. Wieczorem uczniowie udali się na spacer nad Bałtyk, gdzie podziwiali port morski oraz miasto nocną. Później wszyscy udali się do centrum handlowego, w którym kupili pyszne estońskie słodycze. Następnie grupa udała się na kręgle, gdzie podczas wyśmienitej zabawy uczestnicy wymiany w pełni się zintegrowali. Po miło spędzonym wieczorze wszyscy udali się do domów, gdzie miała miejsce integracja z rodzinami, u których mieszkali.

W czwartek odbyła się lekcja, po której nastąpił pokaz przygotowany przez uczniów z Jüri Gümnasiuum, prezentujący liczne, tradycyjne tańce estońskie, bowiem tradycja odgrywa ważną rolę w codziennym życiu mieszkańców tego kraju. Polscy uczniowie zaśpiewali natomiast piosenkę „Lubiła tańczyć”. Po występie odbyły się kolejne lekcje. Po południu odbyły się warsztaty, podczas których wykonaliśmy drewniane zegarki. Później uczniowie mogli udać się na ostatnie zakupy i spacer po okolicy. Wieczorem odbył się konkurs, w którym każda klasa zaprezentowała taniec do muzyki z filmu. Spektakl jest niezwykle popularny, czego dowodzi fakt, że jest organizowany w tej szkole co roku. Po zakończeniu konkursu uczestnicy udali się na kolację, podczas której polscy uczniowie dostali prezenty od szkoły. Następnie młodzież udała się na imprezę integracyjną do jednej z uczestniczek wymiany.

Piątek to czas wyjazdu, lecz zanim to nastąpiło, odbyły się zajęcia taneczne, w trakcie których uczestnicy wymiany mieli okazję nauczenia się podstawowych kroków tradycyjnego tańca estońskiego. Po lunchu wykonano ostatnie wspólne zdjęcia. Następnie nastał czas pożegnania, uściskom nie było końca. Były to bardzo wzruszające chwile.

Czas wymiany będziemy bardzo mile i długo wspominać. Podczas obydwu spotkań, zarówno w Polsce jak i w Estonii, zżyliśmy się ze sobą na tyle, że planujemy spędzić wspólne wakacje. Mamy nadzieję, że szkoła będzie kontynuowała wymianę ze szkołą w Jüri i nasi młodsi koledzy również będą mieli możliwość zwiedzenia pięknego kraju jakim jest Estonia i poznania przemiłych ludzi w nim mieszkających.

Bartosz Kostrzewa IIIf