27 marca po raz pierwszy obchodziliśmy ogłoszony przez Komisję Europejską Dzień Autorów Europejskich. Jego celem jest połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków, w szczególności młodzież, do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową. Komisja Europejska zachęciła szkoły średnie w całej Europie do organizowania sesji czytania literatury na głos z udziałem autorów i autorek, popularnych osobowości lub przedstawicieli sektora wydawniczego po to, by opowiedzieć uczniom o różnych zawodach związanych z procesem tworzenia i wydawania książek – od autora, przez ilustratora i tłumacza, po redaktora itp.
Dzięki dyrektor Biblioteki Miejsko-Gminnej, p. Małgorzacie Ślesik-Nasiadko, nasze liceum gościło p. Monikę Kalinowską z Instytutu Słowackiego w Warszawie. Na początku naszego spotkania p. Kalinowska przybliżyła nam przede wszystkim: historię kraju, jego kulturę, a także język. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak wymawiać poprawnie wybrane wyrazy w języku słowackim oraz jak rozpoznać tzw. ,, fałszywych przyjaciół”.
Głównym zamysłem spotkania z p. Monika Kalinowską było przybliżenie literatury słowackiej. Nasza gościni zapoznała nas z twórczością słowackiego pisarza Pavola Rankova, który zasłynął przede wszystkim jako autor powieści ,, Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”. Sam utwór uznawany jest za jedno z najlepszych dzieł Rankova, i został nagrodzony w 2014 Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus”. Pani Monika Kalinowska zapoznała nas z fragmentem nagrodzonej powieści.
Dzięki temu spotkaniu mogliśmy bliżej poznać kulturę, język, literaturę słowacką i oczywiście twórczość Rankova. Mamy nadzieję, że spotkania z ciekawymi gośćmi z okazji Dnia Autorów Europejskich na trwałe zagoszczą w tradycji naszej szkoły.
Spotkanie zorganizowała i przeprowadziła p. Marzena Deluga, a wzięli w nim udział uczniowie klas IA, IIA, IIIA i IVA.
Klaudia Jadkowska, 3A