W poniedziałek, 25 marca 2024 r., obchodziliśmy Dzień Autorów Europejskich. To inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu budowanie mostów pomiędzy sektorami literatury i edukacji, a także zachęcanie mieszkańców kontynentu do czytania i odkrywania literatury. Z tego powodu, do naszej szkoły zaprosiliśmy panią Elżbietę Szczukę, pierwszą kobietę, której Rada Miejska w Wyszkowie nadała tytuł Honorowej Obywatelki Gminy Wyszków. Uroczysta sesja miała miejsce 14 marca w WOK „Hutnik”. Pani Szczuka jest cenioną regionalistką, prawdziwą pasjonatką historii ziemi wyszkowskiej i ludzi z nią związanych. Od ponad 20 lat na własną rękę gromadzi materiały historyczne, którymi dzieli się nie tylko ze społeczeństwem Wyszkowa, ale stara się też promować ciekawą lokalną historię poza Powiatem Wyszkowskim. Bierze udział w spotkaniach i audycjach radiowych. Jako autorytet w dziedzinie lokalnej przeszłości oprowadza mieszkańców i gości po miejscach cennych historycznie. Odkrywa ludzi już zapomnianych, wytrwale, różnymi sposobami poszukuje o nich wiadomości i zabiega o ich upamiętnienie. To dzięki niej kilka wyszkowskich rond i ulic może się szczycić lokalnymi patronami.

Elżbieta Szczuka jest autorką setek artykułów prasowych o historii Gminy Wyszków; brała udział w przygotowaniu wielu historycznych materiałów, przewodników i broszur. Jak nikt inny w Wyszkowie pamięta o ważnych jego rocznicach i momentach. Jest autorką trzech książek: „Cmentarz Parafialny w Wyszkowie” (rok 2012 rok), „Pamiętamy. Zasłużeni dla ziemi wyszkowskiej” (rok 2020), „Jerzy Różycki. Jeden z pogromców Enigmy” (rok 2023). Dodatkowo jest współautorką publikacji regionalnych, m.in. „Ziemia wyszkowska i Puszcza Biała. Kto był kim”, „Zeszytów wyszkowskich”, materiałów z okazji 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida.

Na spotkaniu skupiliśmy się na najnowszym dziele pisarki pt. „Jerzy Różycki. Jeden z pogromców Enigmy”, które zostało wydane w 2023 roku. Jest to pierwsza pełna biografia tego wybitnego kryptologa, jednego z trzech matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej ‘’Enigma’’. Autorka przedstawia obraz człowieka obdarzonego wyjątkową inteligencją, oddanego swojej pracy, ale też rodzinie. Książka zawiera unikatowe informacje zdjęcia i dokumenty. Możemy w niej znaleźć chociażby listy miłosne do narzeczonej, a później żony, czy akty urodzenia Jerzego i członków jego rodziny, z których można było dowiadywać się ciekawych informacji. Możemy także przeczytać o historii jego bliskich. Elżbieta Szczuka rozpoczęła gromadzenie materiałów do książki już w 2016 roku, jednak okazało się to trudniejsze niż się wydawało. O rodzie Różyckich było niewiele wiadomo, a informacje były trudno dostępne. Warto podkreślić, że wszelkie poszukiwania prowadziła samodzielnie. Była to dla niej ważna inicjatywa z powodu związania Różyckich z ziemią wyszkowską. Zbieranie informacji zajęło jej aż siedem lat. Bez wątpienia można stwierdzić, że Elżbieta Szczuka ‘’włożyła serce’’ w to, co stworzyła. Ze spotkania z nią wyszliśmy z nową wiedzą, która w dodatku została opowiedziana w bardzo interesujący sposób. Pragnę polecić książkę pani Szczuki tym, którzy chcą poznać jednego z pogromców „Enigmy”, biografię absolwenta napisaną przez absolwentkę naszej szkoły.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas I B, I D, I A i III A, a nad całością spotkania czuwała p. M. Deluga.

 

 Aleksandra Dąbkowska, ucz. III A

 

 

European Author’s Day with Elżbieta Szczuka

In honour of European Author’s Day, journalist and writer Elżbieta Szczuka, mostly known from her historical publications, visited our school to introduce us to her latest release called Jerzy Różycki. Jeden z pogromców “Enigmy”. Różycki was a Polish mathematician and cryptologist who worked at breaking German Enigma – machine ciphers before and during World War II. Elżbieta Szczuka started off the meeting by describing his friends and family, showing their photographs and Różycki’s letters to them. She presented his whole biography and included some note-worthy documents that are also mentioned in her book. The lecture was a remarkable experience and an amazing opportunity to gain some knowledge about local history.

tekst w jęz. ang., Aleksandra Ciok, kl.III A

 

 

Do relacji dołączam link odsyłający do strony Nowego Wyszkowiaka, na której znajduje się relacja z gali nadania tytułu Honorowej Obywatelki Gminy Wyszków:

 

Wydarzenia - Nowy Wyszkowiak

 

Zdjęcia w galerii, Kinga Ponikiewska, kl. III A