W ramach programu Erasmus+ nasza szkoła realizuje projekt pt. „Metoda projektu i nowoczesne narzędzia TIK w edukacji szkolnej sposobem efektywnego rozwoju kompetencji kluczowych”. Jednym z licznych działań projektowych jest job shadowing, czyli obserwacja pracy nauczycieli w innych krajach europejskich.

W dniach 19-24 kwietnia 2023 roku nauczycielki języka angielskiego w ILO: p. Aneta Deluga, p. Joanna Krzyszczak, p. Katarzyna Mielcarz i p. Partycja Ogrodzińska uczestniczyły w pierwszym tego typu działaniu w Instituti Patriari Alessandro Volta w Bari.

Wizyta rozpoczęła się od ogólnego poznania specyfiki funkcjonowania A. Volta. Organizacja ta aktywnie angażuje się w działania społeczne i kulturalne. Działa w obszarze międzynarodowym i międzykulturowym, ma bogate doświadczenie w realizacji projektów finansowanych ze środków unijnych (m.in. Erasmus+, eTwinning). Kolejnym punktem było spotkanie organizacyjne poświęcone specyfice job shadowing. Przypomnieliśmy cele naszej wizyty, omówiliśmy oczekiwania oraz zapoznaliśmy się z zasadami mentoringu.

Podczas kolejnych dni obserwowałyśmy lekcje różnych przedmiotów: sztuki w języku angielskim z elementami CLIL, matematyki, języka angielskiego, historii, chemii oraz biznesu. Odwiedziłyśmy również szkołę średnią Liceo Scientifico Statale A. Scacchi oraz placówkę edukacyjną Instituto Salesiano Redentore Scuole Professionali prowadzoną przez zakon redemptorystów, gdzie wzięłyśmy udział w warsztatach kulinarnych. Uczniowie szkoły A. Volta przygotowali prezentację na temat włoskiej kultury, tradycji i historii Bari, a następnie z ciekawością obejrzeli prezentację na temat naszej szkoły i naszego miasta. Odpowiedziałyśmy na szereg pytań dotyczących funkcjonowania szkoły w Polsce oraz naszej codziennej pracy. Oprócz udziału w lekcjach miałyśmy okazję uczestniczyć w akcji społecznej skierowanej przeciwko przemocy, zorganizowanej przez uczniów lokalnych szkół średnich.

Ostatniego dnia odbyły się zajęcia, na których uczniowie zaprezentowali rezultaty projektu eTwinning realizowanego z pięcioma europejskimi szkołami. Przeprowadziliśmy także ewaluację naszego pobytu w Bari oraz przedyskutowaliśmy dalsze działania w ramach nawiązanej współpracy.

 

W czasie wolnym od zajęć miałyśmy okazję podziwiać piękno Apulii. Zwiedziłyśmy okoliczne miasteczka: Trani, Barlettę, Poliniano a Mare, Abarobello, Materę oraz Ostuni. Nasza grupa odbyła również kulturową wycieczkę po Bari z przewodnikiem, nauczycielem ze szkoły a. Volta. Dowiedziałyśmy się wielu ciekawych informacji o tym odmłodzonym włoskim mieście, poznałyśmy ukryte zakątki starówki, zwiedziłyśmy słynny na całym świecie Teatro Partuzzelli  i Bazylikę św. Mikołaja, w której za ołtarzem głównym znajduje się grobowiec żony króla Zygmunta I Starego – królowej Bony.

Pobyt w Bari dostarczył również wielu okazji do skosztowania pysznego lokalnego jedzenia: tiedda barese (riso, patate e cozze), orecchiette con cime di rapa, focaccia barese, panserotti czy taralli.

 

Wizyta w Bari to z pewnością niezapomniane doświadczenie. To nie tylko okazja do poznania włoskiego systemu edukacji, organizacji pracy szkoły, wymiany doświadczeń z koleżankami i kolegami, omówienia przyszłej współpracy. To również szansa na podniesienie kompetencji językowych oraz kulturowych.

 

Autorką oraz koordynatorką projektu jest p. Aneta Deluga.