„Inny język to inna wizja życia” – Federico Fellini

 

W dniu 26 września 2019 r. świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Przygotowania trwały kilka dni, a od rana w czwartek na sali gimnastycznej rozkładały się stanowiska klas odpowiedzialnych za poszczególne kraje.

2A przeniosła nas do Francji i kusiła bagietkami z francuskim serem.

2 B, częściowo ubrana w stroje bawarskie zabrała nas do Niemiec, częstowała ziemniaczaną sałatką i kiełbaskami.

2D przgotowała stoisko inspirowane Irlandią z kolorową tęczą i pysznym ciastem.

2E serwowała brytyjskie przysmaki, przygotowała quizy z nagrodami oraz …... sprowadziła do naszej szkoły sędziwą Królowę Elżbietę II, z którą wszyscy chcieli mieć zdjęcie.

Były piosenki w języku niemieckim w wykonaniu Ady Dobosz i Olgi Getki z klasy 3a oraz taniec wspaniałych tancerek w Wyszkowskiego Teatru Tańca – Sandry Hieronimek (3e), Oliwii Juszczyńskiej (3e), Pauliny Skurzewskiej(2d) i Oliwii Kowalczyk(3f).

Oprócz tego klasy I uczestniczyły w spotkaniu z gośćmi z Niemiec, którzy skutecznie zachęcili do międzynarodowej wymiany między naszą szkołą, a szkołą w Aurich. Na sali gimnastycznej znalazło się też stoisko gości z Kanady i Wielkiej Brytanii. Panowie przyjmowali zapisy na egzaminy prowadzone przez British Council, a każdy mógł podejść i porozmawiać z prawdziwym ;) native speakerem.

Na sali było głośno, tłoczno i wesoło przez kilka godzin.

Dziekujęmy wszystkim nauczycielom i klasom zaangażowanym w przeprowadzenie tej imprezy.

 

A na koniec kilka ciekawostek dotyczących języków:

 

* W Europie funkcjonuje około 225 rodzimych języków, co stanowi mniej więcej 3% liczby wszystkich języków świata.

* Języki pozostają ze sobą w nieustającej interakcji, wpływając na siebie wzajemnie na wiele sposobów: język angielski czerpał niegdyś liczne zapożyczenia wyrazów i sformułowania z innych języków, dzisiaj zaś języki europejskie zapożyczają wiele słów z języka angielskiego.
* Zakres słownictwa wielu języków obejmuje 50 000 lub więcej słów, lecz poszczególni użytkownicy języków zazwyczaj znają i wykorzystują ledwie ułamek całkowitego zasobu słów – w codziennych rozmowach ludzie cały czas stosują te same kilkaset słów.

* Wielojęzyczność niesie liczne korzyści: ułatwia uczenie się kolejnych języków, wpływa pozytywnie na proces myślenia i sprzyja kontaktom z innymi ludźmi i kulturami.

* Języki są ze sobą powiązane w taki sam sposób, jak powiązani są członkowie rodziny. * Większość języków europejskich należy do wielkiej rodziny indoeuropejskiej.

* Większość języków Europy podzielić można na trzy rodziny: języki germańskie, romańskie i słowiańskie.

* Rodzina języków germańskich obejmuje między innymi języki duński, norweski, szwedzki, islandzki, niemiecki, niderlandzki, angielski i jidysz.

* Rodzina języków romańskich obejmuje między innymi język włoski, francuski, hiszpański, portugalski i rumuński.

 * Rodzina języków słowiańskich obejmuje między innymi język rosyjski, ukraiński, białoruski, polski, czeski, słowacki, słoweński, serbski, chorwacki, macedoński i bułgarski.

* Większość języków europejskich opiera się na alfabecie łacińskim. Niektóre języki słowiańskie opierają się na cyrylicy. Grecki, jidysz, ormiański i gruziński posiadają własny alfabet.