21 kwietnia 2022 roku w naszej szkole obchodzony był 61. Międzynarodowy Dzień Teatru. W związku z ustanowieniem przez sejm roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego hasłem przewodnim szkolnych uroczystości są słowa Adama Mickiewicza „Miej serce i patrzaj w serce!” z ballady „Romantyczność”. W roku 2022 przypada bowiem 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Dzieło to wyznacza początek epoki romantyzmu w polskiej literaturze. Urodziny tej epoki to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele – czytamy w sejmowej uchwale. Całe klasy oraz grupy przyjaciół przygotowywały inscenizacje lub muzyczne interpretacje wybranej ballady naszego wieszcza. Dzień Teatru został otwarty przez p. dyrektor, Dorotę Piotrowicz, i p. Klaudynę Matejko-Kulasińską. 

Jako pierwsza swój występ zaprezentowała klasa 3an z uwspółcześnioną balladą „Romantyczność”. Ballada ta to udramatyzowana scenka, w której obłąkana dziewczyna – Karusia –  rozmawia ze swoim zmarłym kochankiem - Jasiem, którego widzi co noc we śnie. Zjawa znika, kiedy zaczyna świtać. Dziewczyna obawia się widma, jednocześnie prosi, aby ukochany nie opuszczał jej. 

Następnie interpretację ballady „Rybka” zaprezentowała klasa 1c. Bohaterką ballady jest Krysia, młoda wiejska dziewczyna, która została uwiedziona przez panicza, a następnie przez niego porzucona. W dniu ślubu swego ukochanego Krysia topi się w jeziorze, a swoje dziecko powierza opiece wiernemu słudze. Zrozpaczona dziewczyna nie zginęła jednak, lecz została zamieniona w rybkę, która codziennie, rano i wieczorem podpływa na brzeg jeziora, by – przemieniona w kobietę -  nakarmić swe dziecko. 

Po zakończeniu pierwszego etapu nastąpiła krótka przerwa, na której uczniowie mogli skosztować gofrów. Za pyszne słodkości dziękujemy Ani i Natalii z 1a:) 

Po przerwie na scenie swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały dwie klasy humanistyczne. Pierwszą z nich była klasa 1a z utworem „Lilie”. 

Ballada ta jest opowieścią z morałem. Odwołuje się ona do ludowej moralności, według której każda wina musi zostać ukarana. Młoda kobieta zabija męża, bojąc się jego reakcji na to, że go zdradziła. Po jego śmierci zakopuje ciało na łące, a na grobie zasiewa lilie. Siejąc kwiaty, śpiewa radosną piosenkę o tym, że lilia powinna urosnąć tak wysoko, jak głęboko jest pochowany jej mąż. 

Kolejny występ zaprezentowała klasa 2a z dobrze wszystkim znaną balladą „Świtezianka”, którą przedstawili w dość komediowy sposób. 

Historia opowiedziana w „Świteziance” jest ilustracją ludowej prawdy moralnej: „bo kto przysięgę naruszy, ach, biada jemu, za życia biada! I biada jego złej duszy”. Złamanie przysięgi wierności danej ukochanej osobie jest wielką zbrodnią i zasługuje na karę. Tematyka utworu koncentruje się wokół męskiej niewierności. 

Po drugiej części nastąpiła przerwa, podczas której widzowie mogli podzielić się sentencjami wyrażającymi wdzięczność, zawieszając je na drzewku stojącym na holu. 

Ostatnią część rozpoczęły klasy 2c i 2e z balladą „Lilie”. Co prawda utwór ten został już zaprezentowany wcześniej, ale tym razem zobaczyliśmy go w innej, muzyczno-tanecznej odsłonie.  

Jako ostatnia wystąpiła klasa 1e z balladą „Pani Twardowska”. Ballada Adama Mickiewicza „Pani Twardowska” nawiązuje do znanej legendy o szlachcicu, który podpisał cyrograf z diabłem. Akcja utworu ma miejsce w punkcie kulminacyjnym historii, gdy Mefistofeles zgłasza się po duszę tytułowego bohatera. 

I w ten oto sposób zakończył się w naszej szkole Dzień Teatru. Bardzo serdecznie pragniemy podziękować klasom 2c i 2e za wyjątkowe dekoracje, które dodały uroku naszemu spotkaniu oraz wszystkim klasom występującym tego dnia na scenie. Słowa podziękowania kierujemy także w stronę polonistek, a w szczególności p. Agnieszki Łazickiej-Andrusiuk i p. Marzeny Delugi odpowiedzialnych za organizację Dnia Teatru.  

Uroczystość prowadziły Amelia Sitkowska 2e i Emilia Samsel 2c.  

 

Alicja Kuchta i Julia Łapińska kl. 2A.