W piątek 12 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. W bieżącym roku na patrona wybraliśmy Witolda Gombrowicza, a uroczystości przyświecało hasło "Pokaż mi swoją gębę". Świętowanie rozpoczęliśmy pod pomnikiem Cypriana Norwida w szkolnym parku. Trzeba zauważyć, że po raz pierwszy w historii szkoły postument miał przebranie w postaci maski teatralnej wykonanej przez uczniów klasy 3A. Pomysł ubierania pomnika został zaproponowany przez organizatorów V Zjazdu Absolwentów ILO .

Podczas uroczystości mogliśmy wysłuchać interpretacji muzycznej utworu "W Weronie" Cypriana Norwida w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem pani Agnieszki Łazickiej-Andusiuk. Następnie pani Marzena Deluga opowiedziała krótko o włoskim epizodzie w biografii naszego patrona, ponieważ w tym czasie gościliśmy uczniów z Włoch. Specjalnym gościem uroczystości był pan Jacenty Matysiak, dyrektor Muzeum C. Norwida w Dębinkach, to dzięki jego uprzejmości uczniowie z Włoch otrzymali tłumaczenie utworu naszego patrona „W Weronie” w ich ojczystym języku. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem został przeczytany fragment „Ferdydurke”, w którym pojawia się uwaga na temat twórczości Norwida. Dla Gombrowicza nasz patron – ponad 50 lat po swojej śmierci! – wciąż był symbolem poetyckiej awangardy. Całość na język włoski tłumaczyła pani Magdalena Kimula.

Druga część obchodów miała miejsce już w małej sali gimnastycznej, a rozpoczęli ją uczniowie klasy 3A: Natalia Sadkowska, Natalia Garbacz, Roksana Łyczkowska oraz Maciej Lusa, przedstawiając informacje o Witoldzie Gombrowiczu oraz jego opus magnum – "Ferdydurke". W części artystycznej mogliśmy zobaczyć uczniów naszej szkoły w różnych interpretacjach fragmentów „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Wystąpili m.in. uczniowie klas IA, IC, IIC, IIIE, IB, IF. Wszystkim wykonawcom serdecznie GRATULUJEMY!!!

Podczas tego dnia uczniowie klas 3A oraz 3E przygotowali słodki poczęstunek w postaci ciepłych gofrów, wszystko zgodnie z ideą „coś dla ciała, coś dla ducha”J

Nad całością czuwały panie polonistki: Iwona Żelazna-Łysik, Ilona Kołodzejska, Agnieszka Łazicka-Andrusiuk, Klaudyna Matejko-Kulasińska, Katarzyna Przychocka oraz Marzena Deluga.

Natalia Sadkowska, III A