Paczka na Kresy nie jest tylko pomocą charytatywną, ale jest lekcją historii, która pokazuje nam, że tam za granicą są nadal nasi ludzie, którzy czują się Polakami i nie wstydzą się tego i zarazem nie wstydzą się mówić naszym językiem.
W dniach 5-8 grudnia mieliśmy przyjemność wziąć udział w wyjeździe ,,Paczka na Kresy’’, która w tym roku miała miejsce na Łotwie.
My wolontariusze, czyli Tosia, Oliwia, Wiktoria, Mateusz, Łukasz, Wiktor i Ziemowit pragniemy podziękować uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom Norwida za włączenie się do akcji, przekazanie produktów.
Uczniom dziękujemy za pakowanie paczek w Ostrowi Mazowieckiej przed wyjazdem na Kresy. Udało nam się przygotować 141 paczek (wartość paczki to około 200,00 zł), które zostały przewiezione do Dyneburga i część z nich przekazane tamtejszym Polakom oraz potrzebującym mieszkańcom Inflant poprzez miejscowe parafie.
Nasi opiekunowie, którzy byli z nami na Łotwie bardzo dziękują za naszym pośrednictwem rodzicom za obdarzenie ich zaufaniem i oddaniem pod opiekę swoich dzieci na wyjazd w tak trudnych, niepewnych, niebezpiecznych czasach.
Pragniemy podziękować Pani Agnieszce Głowackiej i Panu Michałowi Czajce, naszym nauczycielom, za wspólną opiekę nad nami podczas tego wyjazdu. Za wsparcie, za poczucie bezpieczeństwa, dobrą atmosferę i dobre rady.
Nasze dobre słowa kierujemy również do Siostry Nikodemy - za sprawne dowodzenie naszej grupie (około 50 wolontariuszy i opiekunów z Wyszkowa, Ostrowi Maz. i Łochowa).
Należy wspomnieć i podziękować Pani Agnieszce Skowrońskiej i Cezaremu Andrzejowi Jurkiewiczowi za całościowe koordynowanie Akcji Paczka na Kresy. Dzięki nim udało się przygotować i przekazać 700 paczek plus produkty żywnościowe.
Dziękujemy również naszym darczyńcom, którzy odpowiedzieli na prośbę naszych opiekunów i wsparli akcję Paczka na Kresy, dzięki temu my, wolontariusze z Norwida oraz podopieczni siostry Nikodemy, ponieśli mniejsze koszty wyprawy. Obejmowały one: przejazd do Dyneburga na Łotwie, przejazdy po Inflantach do miejsc związanych z polską historią, m.in. do kaplicy w Jauborne - miejsca chrztu kapitana Władysława Raginisa -polskiego Leonidasa, heroicznego dowódcy obrony Wizny - polskich Termopil; Liksne, miejsca urodzin Emilii Plater. Odwiedziliśmy cmentarz żołnierzy polskich i łotewskich z okresu wojny polsko-bolszewickiej w Ławkiesach i wiele innych miejsc, gdzie przekazywaliśmy paczki, składając życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia (Dyneburg, Elerne, Iluksty, Rezekne, Jekabpils) - w sumie przejechaliśmy ponad 1500 km. Koszty objęły także wyżywienie, zakwaterowanie w akademiku w Dyneburgu i ubezpieczenie dla wolontariuszy.
Wyjazd na Łotwę w ramach Paczka na Kresy – Boże Narodzenie 2024 można ująć w kilku punktach, które przedstawiliśmy naszym opiekunom podczas podsumowującej rozmowy w ostatni wieczór na Łotwie.
1. Dając coś od siebie, człowiek staje się lepszy, rośnie w siłę.
2. Żyjemy w dostatnim świecie i nie zawsze umiemy to docenić.
3. Trwanie przy polskości to wyzwanie w tamtych warunkach.
4. Pewne rzeczy nas zachwycają, nawet jeśli nie do końca je rozumiemy.
5. Refleksja nad tym, że w gruncie rzeczy niewiele wiemy o świecie, który jest tak blisko nas, a jednocześnie jest odległy.
6. Więcej wiemy o Zachodzie niż o ziemiach dawnej Polski.
Nasi darczyńcy:
Wsparcie finansowe:
1. Rada Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie
2. Pani dr Bożena Pietruska
3. Państwo Danuta i Andrzej Rzempołuch
4. Pani Nina Suchenek Skwara
5. Radni Rady Miasta Wyszków: WiS – Masz Wybór, Prawo i Sprawiedliwość
6. Radni Rady Powiatu Wyszkowskiego: WiS -Masz Wybór, Prawo i Sprawiedliwość
7. Nadleśnictwo Wyszków
8. Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie
Wsparcie materialne:
Quad/Graphics Europa w Wyszkowie
Wolontariusze I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida
w Wyszkowie.