Imię Cypriana Kamila Norwida zostało nadane naszemu liceum 23 maja 1982 r. w 99. rocznicę śmierci artysty. Czterdzieści lat później na szkolnym dziedzińcu przypomnieliśmy o okolicznościach wyboru patrona, a pod pomnikiem artysty zostały złożone kwiaty. Główne uroczystości odbyły się cztery miesiące później, 23 września 2022r., w przededniu 101. rocznicy urodzin poety. Obchody zostały połączone w cykl trzydniowych wydarzeń upamiętniających przyjście na świat Poety organizowanych w Wyszkowie, Chrzęsnem i Dębinkach.
Nasze obchody zaszczycili swoją obecnością: zastępca dyrektora Delegatury Mazowieckiego Kuratora Oświaty Mirosław Grzyb, wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał, dyrektor Muzeum C. Norwida w Dębinkach Jacenty Matysiak, Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, ks. kanonik Roman Karaś, dyrektor Biblioteki Miejsko-Gminnej w Wyszkowie Małgorzata Ślesik-Nasiadko, Prezes Fundacji Museion Norwid Justyna Kurek-Matysiak, norwidolodzy z KUL-u, UKSW i UW, członkowie zarządu i radni Powiatu Wyszkowskiego, goście ze szkół z terenu Powiatu Wyszkowskiego a także z Ostrołęki oraz emerytowani nauczyciele I Liceum, którzy pamiętali uroczystość sprzed lat.
Po powitaniu gości przez prowadzącą uroczystość Marzenę Delugę, dyrektor szkoły Dorota Piotrowicz odczytała Akt nadania imienia I Liceum Ogólnokształcącemu w Wyszkowie. Następnie uczestnicy obchodów zostali zapoznani z okolicznościami wyboru patrona i nadania szkole imienia. Polonistka Klaudyna Matejko-Kulasińska przypomniała m.in., że przed laty gościliśmy w progach szkoły wybitnego norwidologa prof. Juliusza Wiktora Gomulickiego, który odsłonił tablicę i pomnik upamiętniające nadanie placówce imienia Cypriana Kamila Norwida.
Kolejnym punktem uroczystości była już 26. plenerowa inscenizacja wiersza C.K. Norwida „Bema pamięci żałobny – rapsod” przygotowana przez młodzież klas drugich. Wrześniowe słońce dodawało blasku hełmom pokrytym folią aluminiową a także podkreślało barwy kwiatów i jesiennych liści w wieńcach dziewcząt. Symboliczny kondukt tym razem przeszedł dłuższą trasą, a uczestnikom wędrówki towarzyszyło nagranie utworu Norwida w wykonaniu Czesława Niemena. Pochód otwierał poczet szkolny, tuż za nim szła drużyna Bema ze złożonym na marach bohaterem (w tej roli wystąpił Jan Roszkowski z IID), za nimi godnie stąpały konie z jeźdźczyniami w roli archimimusów, podążali kolejno rycerze, płaczki i zaproszeni goście. Po złożeniu pod pomnikiem C.Norwida w parku miejskim barwnych „snopów wonnych” był czas na pamiątkowe zdjęcia i … pojedynki między współczesnymi Rolandami i Don Kichotami.
Na drugą część piątkowej uroczystości zostały zaplanowane dwie dyskusje panelowe: „Czy Norwid był romantykiem, parnasistą? A może nie daje się zaszufladkować” oraz „Czy Norwid miał autorytety?” W dyskusjach uczestniczyli norwidolodzy z trzech ośrodków naukowych: KUL-u , UKSW, UW. Pierwszy panel dyskusji poprowadził prof. dr hab. Piotr Chmielowski, a uczestnikami rozmowy byli prof. dr hab. Michał Kuziak, dr hab. Karol Samsel oraz dr Magdalena Woźniewska-Działak. Moderatorem drugiej dyskusji był prof. dr hab. Tomasz Korpysz, a wzięły w niej udział panie: dr Edyta Chlebowska, dr Eliza Kącka i dr Ewangelina Skalińska. Przez ponad dwie godziny mogliśmy przysłuchiwać się rozmowie naukowców o wielkim i niepokornym artyście, który wciąż budzi emocje swoimi artystycznymi kreacjami i … nie daje się zaszufladkować!
W sobotę, 24.09.2022r., wzięliśmy udział w uroczystościach organizowanych przez Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Młodzież naszego liceum pod kierunkiem p. Agnieszki Łazickiej-Andrusiuk przygotowała widowisko słowno-muzyczne „Nasz romantyzm”. Tytuł programu odsyłał do ubiegłorocznego koncertu „Nasz Norwid”, tym razem zostały pokazane publiczności nie tylko interpretacje utworów naszego patrona, ale także współczesne teksty inspirowane ideami i ideałami romantyzmu oraz „Lilie” Adama Mickiewicza zainscenizowane przez uczniów z klas IIIC i IIIE. Utwór z cyklu „Ballady i romanse” miał przypominać o obchodzonym Roku Romantyzmu. W widowisku wzięli udział uczniowie i absolwenci naszej szkoły, za co im bardzo dziękujemy!
Podziękowania chcielibyśmy także złożyć członkom Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida, PPHU Mleks Sp. z o.o. oraz lokalnym mediom
Relacje z obchodów 40. rocznicy nadania liceum imienia Cypriana Kamila Norwida oraz z uroczystości upamiętnienia 201. rocznicy urodzin artysty w Muzeum C. Norwida w Dębinkach można znaleźć na stronach:
Wydarzenia - Nowy Wyszkowiak (Od 40. lat dumnie związani z Cyprianem Norwidem)
Wydarzenia - Nowy Wyszkowiak (Wyjątkowo romantyczne urodziny Cypriana Norwida)
Tygodnik Informacyjno-Reklamowy WYSZKOWIAK (Z Norwidem od 40 lat)