Uczniowie z grupy Erasmus + działającej w ramach projektu „Inwestujemy w jakość: uczenie się na rzecz kompetencji miękkich, transformacji cyfrowej i ekologicznej” pod opieką p. Anety Delugi, p. Katarzyny Mielcarz oraz p. Magdaleny Kimuli, gościli swoich rówieśników z partnerskiego Liceo Scientifico Cocito z Alby w Piemoncie. Grupa „włoska” realizuje cele projektu związane z kształtowaniem postaw obywatelskich i demokratycznych oraz rozwojem kompetencji miękkich, poprzez zapoznanie się ze współczesną historią i drogą do demokracji w obu krajach. Uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych i warsztatach na temat równego dostępu do nauki i praw kobiet w edukacji. Odbyła się także debata na temat wad i zalet dwóch modeli gospodarki: socjalistycznej i kapitalistycznej. Włosi mieli też możliwość zapoznania się z prezentacją o Polsce oraz zawiłościami naszego języka. Ostatniego dnia pobytu nasi goście uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru, którego tematem przewodnim była twórczość Witolda Gombrowicza i mieli okazję obejrzeć występ chóru szkolnego oraz inscenizacje przygotowane przez uczniów naszego liceum.

Podczas kilkudniowego pobytu w Polsce, włoscy licealiści wraz z opiekunami: dyrektor szkoły p. Anną Viarengo i nauczycielem historii p. Daniele Ferrero, zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie teren i bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki. Podczas drugiej wizyty w stolicy zapoznali się z realiami życia w PRL zwiedzając muzeum poświęcone tym czasom, a także odwiedzili Pałac Kultury i Nauki.
Udział w projekcie to nie tylko realizowanie treści merytorycznych. Dzięki zakwaterowaniu u rodzin włoska młodzież mogła poznać obecne realia życia w Polsce oraz do nawiązać bliskie kontakty z naszymi uczniami. Najbardziej zaskoczyła ich spontaniczność i otwartość, ponieważ wyobrażali sobie Polaków jako bardziej zdystansowanych i cichych, natomiast okazało się, że nasze temperamenty są podobne. Nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z innego kraju europejskiego pozwala odnaleźć wspólne wartości i cele, poznać różnorodność kulturową naszego kontynentu oraz rozwijać kompetencje językowe, ponieważ językiem komunikacji jest język angielski.

 

Zespół Erasmus+