2 października, który okazał się wyjątkowo słonecznym i upalnym dniem, klasy 3D i 4D wyruszyły na jednodniową wycieczkę szlakiem trzech religii.

 

Na naszej trasie mieliśmy następujące punkty z mapy wschodniej części Polski – Tykocin, Supraśl oraz Kruszyniany.

 

Na początku wycieczki dotarliśmy do Tykocina. Mieliśmy chwilę czasu na zobaczenie zrekonstruowanego na fundamentach XVI wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy - Zygmunta Augusta. Następnie udaliśmy się do Wielkiej Synagogi, gdzie poznaliśmy historię drugiej co do wielkości i jednej z najstarszych synagog w Polsce.

 

Po zwiedzeniu przepięknie odnowionej Synagogi tykocińskiej skierowaliśmy się do Supraśla. W sercu Puszczy Knyszyńskiej znajduje się jeden z pięciu męskich klasztorów w Polsce – Monaster Zwiastowania Pańskiego Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. My zwiedziliśmy Główną Cerkiew klasztoru, która została odbudowaną po wojennych zniszczeniach w w 1985 roku. Zachowano w niej oryginalne resztki polichromii – freski z Supraśla.

 

Ostatnim punktem naszej wyprawy była wieś Kruszyniany, która została nadana w XVII wieku przez króla Jana III Sobieskiego Tatarom, którzy wzięli udział w wojnie z Turkami, stając po stronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Po osiedleniu się społeczność tatarska zbudowała tu w 1717 roku meczet. Obiekt został pomalowany z zewnątrz na kolor zielony (barwa islamu) oraz ozdobiony dwoma wieżami. Udekorowane zostało dywanami, a ściany muhirami – kaligraficznymi cytatami z Koranu. Meczet w Kruszynianach jest unikalnym zabytkiem w skali kraju, a jego historię i historię pobliskiego cmentarza przybliżył nam przesympatyczny przewodnik Dżemil.

 

Na Podlasiu religie i kultury przenikają się na każdym kroku. Taka wycieczka uczy wszystkich tolerancji i szacunku do siebie nawzajem.

 

Uczniowie klas 3D i 4D wraz z wychowaczyniami